Asian Games 2023 September 30 Schedule: Indians in Action, Events and Timing



India’s stars like weightlifter Mirabai Chanu, boxer Lovlina Borgohain, mixed doubles pair Rohan Bopanna and Rutuja Bhosale will be in action on September 30 at the 2023 Asian Games in Hangzhou. It won’t be a medal match, but an India vs Pakistan contest is always among the big games the two teams will face each other in a Pool A men’s hockey match on Saturday. Meanwhile, athletes like huddler Jyothi Yarraji, long jumpers Murali Sreeshankar and Jeswin Aldrin will also be in action during the qualifying events.

(Asian Games 2023 medals | Asian Games 2023 full schedule)

Asian Games 2023 30 September (Saturday) Full programme:

3×3 basketball

Men’s Quarter-Finals Qualifier: India vs Iran – 10.55am
Women’s Quarter-Finals Qualifier: India vs Malaysia – 6pm 1 p.m
Men’s quarter-finals (if qualified) – at 15.30 onwards
Women’s quarter-finals (if qualified) – at 15.30 onwards

athletics

Women’s Heptathlon (Swapna Barman, Nandini Agasara) – at 06.30 onwards
Men’s Long Jump, Qualification Group A and B (Murali Sreeshankar, Jeswin Aldrin) – 06:35
Women’s 100m hurdles (Jyothi Yarraji, Nithya Ramraj) – at 06.30
Men’s 1500m Round 1 heats (Ajay Kumar Saroj, Jinson Johnson) – 7.05am
Women’s 400m Final (Aishwarya Kailash Mishra) – 5.30pm
Men’s 400m Final (Muhammed Ajmal) – 5.40pm
Men’s 10,000m Final (Karthik Kumar, Gulveer Singh) – 5.50pm

Badminton

Men’s Semi-Finals (HS Prannoy, Kidambi Srikanth, Lakshya Sen, Mithun Manjunath, Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty, Dhruv Kapila/MR Arjun): India vs Korea Republic – 2.30pm onwards

Boxing

Women’s 54kg quarter-finals: Preeti (IND) vs Zhaina Shekerbekova (KAZ) – 11.30am
Women’s 75kg quarter-finals: Lovlina Borgohain (IND) vs Suyeon Seong (KOR) – 12.15pm
Men’s 57kg Round of 16: Sachin Siwach (IND) vs Abuquthailah Turki (KUW) – 1pm
Men’s +92 kg quarter-final: Narender (IND) vs Ramezanpourdelavar Iman (IRI) – 14:15
Men’s 71kg Quarterfinals: Nishant Dev (IND) vs Okazawa Sewonret’s Quincy Mensah (JAP) – 6.30pm

Bridge

Men’s, Women’s and Mixed Team Round Robin 2 (Indian Teams) – at 06.30 onwards

Canoeing

Several sprint heats and semi-finals (more athletes) – at 07.00 onwards

Chess

Men’s Team Round 2 (Gukesh D, Vidit Gujrathi, Arjun Erigaisi, Pentala Harikrishna, Rameshbabu Praggnanandhaa) – 12:30 pm onwards
Women’s Team Round 2 (Koneru Humpy, Harika Dronavalli, Vaishali Rameshbabu, Vantika Agrawal, Savitha Shri B) – 12:30pm onwards

Diving

Men’s Synchronized 3m Springboard Final (London Singh Hemam, Siddharth Bajrang Pardeshi) – 5pm

Equestrian sports

Event Team and Individual (Apurva Kishor Dabhade, Vikas Kumar, Ashish Vivek Limaye) – 5:30 onwards

Golf

Men’s Individual and Team Round 3 (Anirban Lahiri, Shubhankar Sharma, SSP Chawrasia, Khalin Joshi) – 04:00 onwards
Women’s Individual and Team Round 3 (Aditi Ashok, Avani Prashanth, Pranavi Urs) – at 04.00 onwards

Handball

Women’s Preliminary Round Group B: India vs Nepal – 7pm 11.30 am

Hockey

Preliminary Men’s Pool A: India vs Pakistan – 6.15pm

Kurash

Medal Event: Men -66kg (Keshav) – at 07.00 onwards (medal round starts from 11.30)
Medal Event: Women’s -52kg (Pincky Balhara, Suchika Tariyal) – 07.00 onwards (medal round starts from 11.30)

Roller skating

Medal Event: Women’s Speed ​​Skating 10,000m Points Elimination Race Final (Heeral Sadhu, Aarthy Kasturi Raj) – 6.30am
Medal Event: Men’s Speed ​​Skating 10,000m Points Elimination Race Final (Anandkumar Velkumar, Siddhant Rahul Kamble) – 7:05

Shooting

Medal Event: 10m Air Pistol Mixed Team Qualifying Round and Medal Matches (Divya TS, Sarabjot Singh) – at 06.30 onwards
Men’s Trap Qualification Individual and Team Stage 1 (Kynan Chenai, Prithviraj Toindaman, Zoravar Singh Sandhu) – 06:30 onwards
Women’s Trap Qualification Individual & Team Stage 1 (Rajeshwari Kumari, Manisha Keer, Preeti Rajak) – 06:30 onwards

Squash

Men’s Team Gold Medal Match: India vs Pakistan – at 1 p.m

Ping pong

Men’s Doubles Quarterfinals (Manush Shah/Manav Thakkar) – 6 p.m. 9.30 onwards
Women’s Singles Quarterfinals (Manika Batra) – at 9.30 onwards
Women’s Doubles Quarterfinals (Sreeja Akula/Diya Chitale and Sutirtha/Ayhika Mukherjee) – 13.30 onwards

Tennis

Mixed doubles semi-finals: Rohan Bopanna/Rutuja Bhosale (IND) vs En-shuo Liang/Tsung-hao Huang (TPE) – after 9.30

Volleyball

Women’s preliminary round Pool A: India vs DPR Korea – 7:00 p.m. 8:00 a.m

Weight lifting

Women’s 49 kg (Mirabai Chanu) – at 06.30 onwards (last group starts at 12.30)
Women’s 55 kg (Bindyarani Devi) – at 06.30 onwards (final group starts at 16.30)

Topics mentioned in this article


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *